Uprawa bez orki

Z roku na rok rośnie zainteresowanie rolników nowatorską metodą zwaną uprawą pasową. O jej licznych zaletach i zaledwie kilku wadach opowiadał Maciej Czajkowski, pierwszy polski producent maszyn umożliwiających wdrożenie tego systemu uprawy.

 

19 listopada odbyło się kolejne spotkanie w ramach Klubu Dobrego Rolnika działającego przy parafii pw. św. Trójcy w Strzelnie. Czy naprawdę trzeba orać? Na takie pytanie próbował odpowiedzieć Maciej Czajkowski – rolnik, konstruktor, producent maszyn do uprawy pasowej (Strip Till), który omówił innowacyjne systemy uprawy przy użyciu agregatów nowej generacji.

Podczas spotkania prowadzący udowadniał rolnikom, że uprawa pasowa ma wiele zalet i niewiele wad. Sam z powodzeniem stosuje ją w gospodarstwie, którym zajmuje się wraz bratem i ojcem w Sokołowie (woj. kujawsko-pomorskie). Na powierzchni 1.800 ha przedsiębiorstwo Czajkowski prowadzi produkcję roślinną. Uprawiany jest tam m.in. rzepak ozimy, pszenica ozima, buraki cukrowe, kukurydza oraz warzywa: fasola szparagowa czy groszek zielony. W gospodarstwie cała technologia uprawy gleby jest oparta na uprawie pasowej. Przedsiębiorstwo zajmuje się również reprodukcją materiału siewnego dla firmy Chemirol.

W 2011 roku Maciej Czajkowski zaczął realizować swoje pomysły w celu wprowadzenia uproszczeń i szukania oszczędności w gospodarstwie. Najpierw zakupił agregat do głębokiego spulchniania gleby, aby wyeliminować pług. Później testował różnego rodzaju urządzenia zagranicznych firm, m.in. do uprawy pasowej. Żadne nie spełniały jego oczekiwań, dlatego dwa lata później podjął decyzję o budowie własnej maszyny.

Uprawa metodą pasową (Strip Till) jest jedną z odmian uprawy bezorkowej, tzw. uproszczonej. Polega wyłącznie na spulchnianiu wąskiego pasa w rzędzie siewu, nawożeniu, siewie i odchwaszczaniu. W trakcie tego procesu pomiędzy rzędami pozostają rozdrobnione resztki pożniwne. Łączy w sobie zalety konwencjonalnej uprawy gleby (m.in. bezpieczeństwo plonów) z korzyściami siewu bezpośredniego (m.in. ochrona przed erozją, ograniczenie kosztów). Technologia umożliwia również zlokalizowane nawożenie roślin. Wykonuje się ją specjalnymi agregatami, jednak nie zawsze firmowe maszyny spełniają wymagania rolników. Dlatego pan Maciej skonstruował maszynę do uprawy pasowej (Strip Till). Zaprezentował ją po raz pierwszy na tegorocznych Targach Agro-Tech w Minikowie. Wynalazkiem interesowało się wielu rolników, którzy teraz  jeżdżą do niego na organizowane pokazy.

Od stycznia tego roku firma Czajkowski ruszyła z seryjną produkcją agregatów do uprawy pasowej. Maszyny zostały bardzo dobrze przyjęte przez rolników. Najlepszym dowodem na jakość pracy oferowanych maszyn, jak podkreślał ich konstruktor, jest własna uprawa i wysoki plon w jego gospodarstwie oraz na polach rolników, u których świadczy usługi. Aktualnie firma oferuje trzy modele maszyny: ST 300, ST 450 oraz największa ST 600.

Podczas sobotniego spotkania z rolnikami konstruktor mówił, że pasowa uprawa gleby wymaga od rolnika nieustannej nauki i obserwacji, ale zapłatą za to jest duża obniżka kosztów. Podkreślał, że głównym celem rolnika jest maksymalna redukcja kosztów przy zachowaniu dobrych plonów. Przyznaje, że przed każdą uprawą osobiście jedzie na pole z łopatą, kopie i dopiero wtedy podejmuje decyzję co do głębokości uprawy oraz zastosowania odpowiedniej maszyny. Pomaga mu w tym także urządzenie do badania zwięzłości gleby. Jego marzeniem jest to, by w przyszłości całą uprawę, w tym siew nawozów i siew roślin, oprzeć tylko na maszynach własnej konstrukcji. – Uprawa pasowa zyskuje coraz więcej zwolenników. W odróżnieniu od metody tradycyjnej, pozwala na spulchnianie wąskiego paska gleby, nawożenie i siew podczas jednego przejazdu po polu. Pytanie czy warto pokusić się o zastosowanie tej technologii w swoim gospodarstwie zadaje sobie wielu rolników. Ja do tego namawiam, bo naprawdę warto – mówił Maciej Czajkowski.

 

W RAMCE:

Program spotkań Klubu Dobrego Rolnika w Strzelnie w sezonie jesienno-zimowym 2016/2017.

3 XII – Tomasz HarciarekBiopharmacotech, Paweł KarpińskiAgropraktyk, Korzyści ze stosowania nawozów biostymulujacych. Ocena skuteczności niektórych pestycydów w roku agrotechnicznym 2016.

17 XII – dr inż. Gabriel Janowski, WPW – witalizacja polskiej wsi i PQF – polska jakość żywności. Jadwiga Łopata, CCIP – Sprzedaż bezpośrednia od rolnika.

7 I – Spotkanie opłatkowe z zaproszonymi gośćmi już poznanymi i jeszcze niepoznanymi, ale oczekiwanymi.

21 I – prof. dr hab. Dariusz Jaskulski UTP Bydgoszcz – Jak racjonalnie wykorzystać zapas wody w glebie.

4 II – prof. Wojciech Knieć UMK Toruń, Ryszard Kierzek Prezes KP Izby Rolniczej – Jak uczynić wieś dobrym miejscem do życia.

11 II – Warsztaty nt. elektronicznego wypełniania wniosków do ARiMR (godz. 1000).

18 II  – Konferencja – Dom Kultury w Strzelnie (godz. 1000) – Probiotyczne preparaty mikrobiologiczne dla współczesnego rolnictwa – 7 lat doświadczeń na Kujawach.

4 III – Regionalny Oddział ARiMR w Toruniu – Dalsze finansowanie rolnictwa ze środków UE.

18 III – prof. dr hab. Marek Mrówczyński IOR Poznań Tank-Mix – jak i kiedy bezpiecznie mieszać agrochemikalia.

Zimowe spotkania przy kawie odbywają się zawsze w soboty o 1700 (z wyjątkiem 11 II i 18 II) w sali Muzeum Ottona i Bolesława na piętrze obok kościoła Św. Trójcy w Strzelnie.

Magdalena Lachowicz